معاون اول رییس جمهور:

بخش کشاورزی از مهمترین صحنه های اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است
معاون اول رییس جمهور:

معاون اول رییس جمهور با اشاره به نامگذاری سال 95 از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: یکی از مهمترین صحنه های اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی است چرا که این بخش جایگاه مهمی در اقتصاد کشور دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رییس جمهور، دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز( چهارشنبه) در مراسم افتتاح و بازدید طرح های کشاورزی و دامپروری شهرستان پیشوا با تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه (س) و سالروز استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین اتفاقات و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران این بود که در یک سال نخست پس از پیروزی انقلاب، نوع حکومت قانون اساسی است و نهادهای تصمیم گیر با رای مردم مشخص شدند و امیدوارم بتوانیم به گونه ای عمل کنیم که جمهوری اسلامی ایران بتواند یک نظام کارآمد باشد و رفاه و آسایش مردم و توسعه کشور را فراهم کند که البته این مهم نیازمند همراهی و همدلی میان دولت و ملت در همه کارها است.
وی با بیان اینکه بخش کشاورزی با وجود توسعه بخش صنعت و معدن و بخش خدمات، همچنان نقش منحصر به فردی در اقتصاد ایران دارد گفت: حدود 27 تا 30 درصد جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند و بخش زیادی از امنیت غذایی کشور نیز توسط جمعیت روستایی تامین می شود.
دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه فعالان و شاغلین بخش کشاورزی چند میلیون نفر هستند خاطرنشان کرد: سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی بسیار بالا است و با توجه به جهت گیری اقتصاد مقاومتی برای تامین ذخایر راهبردی و استراتژیک کشور و نیز تامین امنیت غذایی، شاهد آن هستیم که بخش کشاورزی توانسته است نقش مهمی در تامین ذخایر و امنیت غذایی کشور ایفا کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه چند موضوع در بخش کشاورزی باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، استفاده صحیح از منابع پایه کشور را در بخش کشاورزی امری مهم و ضروری دانست و گفت: یکی از این منابع خاک است که باید تلاش کنیم از اراضی و زمین های حاصلخیز استفاده بهینه شود و مورد حفاظت و حراست قرار گیرد.
وی یکی از اولویت های دولت در سال جاری و سال گذشته را به کارگیری روش هایی عنوان کرد که بتواند از خاک حاصلخیز کشور حفاظت و حراست کند.
دکتر جهانگیری یکی دیگر از منابع پایه ای مهم کشور را آب عنوان کرد و افزود: ایران کشوری خشک است که با کمبود منابع آب مواجه است بنابراین مدیریت صحیح منابع آب یکی از مهمترین موضوعات است که باید برای آن چاره اندیشی کنیم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه حفاظت و حراست از ایران تنها در مراقبت از مرزها خلاصه نمی شود تصریح کرد: یکی از تهدیدات آینده کشور کمبود منابع آب است چرا که دشت های حاصلخیز در برخی مناطق کشور در حال خشک شدن هستند و برداشت از آب های زیرزمینی نیز بیش از حد استاندارد است.
وی افزود: علی رغم بارش های خوبی که اخیراً شاهد آن هستیم اما همچنان نیازمند مدیریت جدی منابع آب هستیم و باید بدانیم که مدیریت منابع آب گامی در جهت حراست از کشور است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه بخش کشاورزی یکی از بخش هایی است که بیشترین برنامه های مربوط به مدیریت منابع و بهره وری آب در آن لحاظ شده است، گفت: چند دستور کار جدی در وزارت جهاد کشاورزی و دولت دنبال می شود که یکی از آنها توسعه روش های نوین آبیاری است که البته لازم است نظام بانکی و دولت حمایت جدی تری از این موضوع داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور یکی دیگر از اولویت های بخش کشاورزی را توسعه کشت گلخانه ای عنوان کرد و افزود: دولت از توسعه کشت گلخانه ای حمایت می کند زیرا هم در میزان خاک و هم در آب مورد نیاز به میزان قابل توجهی صرفه جویی می شود و علاوه بر آن بازدهی و اشتغال مناسبی نیز دارد.
وی ادامه داد: کشت گلخانه ای از اولویت هایی است که دولت در سال 95 توجه ویژه ای به آن خواهد داشت و سازمان مدیریت و نظام بانکی نیز باید برای تامین مالی در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: با سیاست گذاری هایی که در بخش کشاورزی انجام شده و با حمایت هایی که دولت در سال 95 انجام خواهد داد امیدوارم شاهد تحول جدی تر در بخش کشاورزی باشیم.
معاون اول رییس جمهور افزود: بخش کشاورزی نقش مهمی در رشد اقتصادی سال 93 ایفا کرد و در سال 94 نیز که سایر بخش ها از رشد کمتری برخوردار بودند، اما بخش کشاورزی همچنان رشد مثبت خود را حفظ کرد.
وی با تاکید بر لزوم تامین اعتبارات مورد نیاز صندوق بیمه حمایت از کشاورزان گفت: اعتبارات مورد نیاز این صندوق باید تامین شود تا بتواند تعهدات خود را در قبال کشاورزان انجام دهد.
دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود به موضوع دامپروری نیز اشاره و خاطرنشان کرد: باعث خرسندی است که دامداران کشور به سمت تولید به روش های صنعتی رفته اند و هم در بخش گوشت و هم در بخش شیر تولید کنندگان کشور به این باور رسیده اند که تنها در یک فضای رقابتی می توانند محصول با کیفیت تولید نمایند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه باید دغدغه دامداران در خصوص قیمت شیر را حل کنیم، گفت: دولت سال گذشته به دلیل محدودیت در بودجه نتوانست آنطور که باید در این زمینه اقدام کند اما در سال جاری با استفاده از راهکارهای مختلف تلاش خواهیم کرد که دغدغه دامداران را برطرف سازیم.
وی با تاکید براینکه یکی از مهمترین اولویت های دولت در سال 95 رونق تولید است، خاطرنشان کرد: برای توسعه سرمایه گذاری و افزایش اشتغالزایی هیچ راهی جز حمایت از تولیدکنندگان نداریم تا بتوانند بصورت مداوم و به نحو مطلوب به امر تولید بپردازند.
معاون اول رییس جمهور توسعه صادرات غیرنفتی را از دیگر اولویت های سال 95 برشمرد و اظهار داشت: تولیدکننده ای موفق است که بتواند محصولات خود را به دیگر کشورها صادر کند.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه کشور روسیه علاقمند است نیازهای کشاورزی خود را از ایران تامین کند، این موضوع را یک فرصت برای بخش کشاورزی ایران دانست و گفت: براساس گزارش وزیر جهاد کشاورزی موضوعات اصلی با دولت روسیه توافق شده و بخش خصوصی و صادرکنندگان باید بازارهای بزرگ روسیه را شناسایی و محصولات باغی و زراعی را به این کشور صادر کنند.
وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم ضمن تشریح سیاست های دولت در حوزه کشاورزی و دامپروری گفت: خوشبختانه وضعیت دام کشور و تولید فرآورده ها وضعیت خوبی است و ظرفیت های فراوانی نیز در این بخش وجود دارد که امیدوارم بتوانیم این ظرفیت ها را فعال کنیم تا منجر به افزایش تولید، رشد ثروت ملی و اشتغالزایی شود.
فرماندار شهرستان پیشوا هم در این مراسم گزارشی از وضعیت این شهرستان در بخش دامپروری و کشاورزی ارائه کرد و پیشنهادات و نیازهای این شهرستان را اعلام نمود.
گفتنی است معاون اول رییس جمهور پیش از سخنرانی در این مراسم پروژه احداث گلخانه سبزی و صیفی را افتتاح و از یک واحد دامپروری نیز بازدید کرد.
پروژه احداث گلخانه سبزی و صیفی در روستای قلعه سین در زمینی به مساحت 100 هزار متر مربع و با سرمایه گذاری 50 میلیارد ریال اجرا شده است توسط بخش خصوصی که محصول تولیدی آن خیار است و برای 100 نفر اشتغالزایی خواهد کرد.
واحد دامپروری مذکور نیز در اراضی قلعه سین از توابع بخش مرکزی شهرستان پیشوا واقع شده که تعداد دام موجود در آن 3750 راس است و برای 50 نفر اشتغالزایی کرده است.
گفتنی است میزان تولید گوشت سالانه این دامپروری 1040 تن است.

1533
11 فروردین 1395 - 0:00